Avşa Adasına Kışın Ulaşım

Yaz aylarında avşa adasına ulaşım kolaydır. Peki avşa adasına kışın ulaşım nasıldır.Düzenli seferler varmıdır nasıl gidilir, nasıl dönüş sağlanır hepsini sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

Avşa adası kış aylarında oldukça içine kapanıktır.Yaz aylarında 130.000`i bulan nüfus kış aylarında 2000 kişi civarındadır.Bu dönemde oldukça sakin olan ada eylül ayının sonlarına doğru kış moduna geçer.Bu dönemde ido hergün düzenli olarak yapmış olduğu seferlere ara vererek sefer sayısını cuma günleri gidiş pazar günleri dönüş olmak üzere hafatada 1 güne düşürür.Kışın başlaması ile birlikte ido bahara kadar seferlerine ara vermektedir.Yinede haftada 1 gün Adalar-1 feribotu ile Tekirdağ`a sefer düzenlenmektedir. Kışın avşa adasına istanbul üzerinden gelecek olanlar Adalar-1 gemisi ile irtibata geçmelidirler.

Anadolu yakasından ise hergün düzenli olarak Erdek üzerinden sabah ve akşam olmak üzere günde 2 adet avşa adasına feribot seferleri düzenlenmektedir.İstanbul üzerinden alternatif olarak bandırma`ya oradanda Erdek`e geçerek avşa adasına ulaşım sağlayabilirsiniz.Kış aylarında hava şartlarının büyük ölçüde olumsuz olmasından ötürü yolculuk yapacak olanların gelmeden önce hava durumuna bakmalarını kesinlikle öneriririz.

Avşa Adası İdo Seferleri

Avşa adası ido seferleri adamıza her tatile geleceklerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur.Avşa yapısı itibarı ile bir ada olduğu için ulaşım sadece deniz yolu ile sağlanmaktadır.

Bu nedenlede avşa adasına tatile çıkmadan önce mutlaka ulaşım durumunuzu çözmeniz gerekmektedir.Avşa adasına ulaşım büyük ölçüde ido sağlamaktadır.Adamıza en hızlı ulaşabileceğiniz ido deniz otobüsleri ile yenikapı ve bostancı üzerinden kalkış sağlanmaktadır.Yolculuk sırasından marmara adasına yolcu indirilmekte ulaşım avşa adasında son bulmaktadır.Her yılın nisan ayında ido avşa adasına haftalık seferler düzenlemektedir.Nisan ayından haziran ayına kadar hafatada sadece cuma günleri istanbuldan hareket sağlanmakta pazar günleride dönüş seferi düzenlenmektedir. Okulların haziran ayında kapanması ile birlikte ido günlük sefelere başlamaktadır.Hafta içi her gün saat 08:30 da bostancıdan hareket eden otobüs yenikapıdki yolcularıda aldıktan sonra 09:30 da avşa adasına hareket etmektedir. Ulaşım 3:30 saat sürmektedir.Temmuz ayında sefer sayıları 3 e bazı durumlarda 4 e çıkmaktadır.En çok seferler haftasonları düzenlenemekte olup sayı 6 ya çıkabilmektedir. Bayram dönemlerinde bu sayı 20`yi bulabilmektedir.Bu nedenle haftasonları veya bayram dönemlerinde avşa adasına gelecekseniz gidiş ve dönüş olmak üzere mutlaka bilet rezervasyonlarınızı yapmanız gerekmektedir.

Bu konuda detaylı bilgileri ve bilet rezervasyonlarını ido`nun web sitesinden yapabilirsiniz.Sormak istediğiniz konularda konu altındaki yorum alanından bize soru yöneltebilirsiniz.

Avşa Adasında Ne Yapılır

Avşa adasında ne yapılır? Adaya tatile geleceksiniz ama neler yapılır bilmiyorsunuz, işte bu yazı dizimizde bu sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

Avşa adası turistik anlamda herşeyi yapabileceğiniz her türlü imkanı bulabileceğiniz bir ada olma özelliğindedir. Adamızda yapılacak en güzel aktivitelerin başında yüzme gelmektedir.Adanın hemen hemen her yerinden denize girme imkanı bulunmaktadır. Adamızda yapacağınız ufak bir keşif gezisi ile yüzülecek noktaları keşfedebilirsiniz. Tabi bu durum dalış meraklıları içinde geçerlidir. Dalmayı, su altını sevenler için ada adeta bir cennettir.Yine bu noktalarda güneşlenebilir günün tadını çıkarabilirsiniz.Avşa adasında yapılacak bir diğer aktivitede bisiklet sporu`dur. Adamızda bisiklet kiralama noktalarından kiralayabileceğiniz bisikletler ile adayı dört bir yandan gezebilir keşfetmenin ve bu keşiflerle birlikte doğanın manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.Rüzgar sörfü`nü seviyorsanız yiğitler köyünde bol bol esen poyraz rüzgarları sayesinde bu keyfi doyasıya yaşayabilirsiniz.

Bunların dışında adamıza özgü balık çeşitlerini ve meşhur midye tavası`nın tadına bakabilirsiniz.Sahil bandında bulunan yerel restoranlarda müşterilerine müzik yapan roman arkadaşların eşliğinde keyifli avşa geceleri`ni yaşayabilirsiniz.Barlarında eğlenebilirsiniz, sabaha kadar açık discolarında sabaha kadar dansın müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Sabahladığınız gecelerde yiğitler köyünde gün doğumunu izleyebilirsiniz. Balık tutmayı seviyorsanız adamızın her noktasından balık tutabilirsiniz veya tekne kiralayakda bu aktiviteyi yapabilirsiniz.Meşhur yöresel ev yemekleri sunan lokantalarında uygun fiyatlarla kendinize ziyafet sunabilirsiniz. Tutacağınız her hangi bir daire villa veya bir apartta mangal keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.Meşhur gün batımlarını izleyebilirsiniz. Cennet tepesi denilen manzara noktasında nefis manzaralar eşliğinde kendinize bir fotoğraf anısı oluşturabilirsiniz.Nefis kumpir çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz.Meşhur avşa şaraplarından yanınızda götürebileceğiniz gibi yemek şölenlerinizde güzel şaraplarımızın tadını çıkarabilirsiniz.

Avşa adasında neler yapılır aktiviteler nedir kısaca sizlere bu yazı dizimizde bunları anlatmaya çalıştık.Umarız sizde bu ada yaşamı içerisinde yerinizi alır adamızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Avşa Adası Feribot Saatleri

Avşa adası feribot saatleri adamıza gelecekler için önem arzeder. Gerek istanbul üzerinden gerekse anadolu tarafında gelecek olan tatilciler için feribot sefer tarifeleri`ni bu makalemizde bulacaksınız.

Avşa adası`na iki yoldan gelmek mümkündür. İstanbul üzerinden her okulların kapanışı tarihi itibarı ile günlük ido seferleri yapılmaktadır.Her sabah saat 07:30, 9:15, 10:30 saatlerinde Yenikapı ve Bostancı`dan hareket eden deniz otobüsleri avşa adasına 3 saat içerisinde ulaşmaktadır. Araçlı gelecekler Tekirdağ istikametinde adamıza her sabah saat 08:00 – 16:00 saatlerinde hareket eden feribotlar ile ulaşabilirler.Avşa adası feribot sefer tarifeleri ve bilet rezervasyonları için adamıza sefer düzenleyen özkaptan, ciner denizcilik ve adalar-1 feribotları işletmelerinin web sitelerine google üzerinden isimleri ile arama yaparak ulaşabilirsiniz.Araçlı geleceklerin mutlaka ön araç rezervasyonları yaptırmaları gerekmektedir. Bayram dönemlerinde ek feribot seferleri konulmaktadır. Bunun için yine aynı firmaların web adreslerine bakıp iletişim kurmanız yeterlidir.

Sizlere kısaca avşa adası feribot seferleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık.Bu konu hakkında sormak istediklerinizi yorum alanından bize sorabilirsiniz.

Avşa Adası Yiğitler Köyü

Avşa adası yiğitler köyü adamızın doğu sahilinde yer alan bir tatil beldesidir. Son nüfus sayımına göre nüfusu 618 kişi olan yaz kış yaşayanların bulunduğu bu köy son yıllarda artan popülaritesi ile tatilcilerin gözdesi durumunda.

Eski dönemlerin balıkçı kasabalarını andıran yapısı ile sakin ve huzurlu bir tatil düşünenlerin yanı sıra muhafazakar kesimin ağırlıkla geldiği bir belde olan köyümüzde tatilciler için daha çok ev tipi pansiyonlar ve apartlar hizmet veriyor. Yiğitler köyü adanın popüler plajları olan Altınkum, Tavşanlı ve Karadut plajı`nın yanı sıra muhafazakar görüşlü ailelerin tercih ettiği kadınlar plajı`nada oldukça yakın konumda.Köy içerisinde tatilcilere hizmet veren az sayıda restoran ve çay bahçeleri ile birlikte market alışverişlerinizi yapabileceğiniz A-101 ve Şok Market zinciri yer alıyor.Gece ve gündüz oldukça sakin bir yapıda bulunan yiğitler köyünde son yıllarda ardı ardına açılan havuzlu oteller avşa merkezinde havuzlu otellerin bulunmayışından dolayı beldemizin popülerliğini artırmış durumdadır. Konaklamada Avşa merkeze göre daha uygun fiyatlarla tatil yapılan yiğitler köyünde 5-6 kişi kalınan 2+1 daireler günlük 150 tl`den başlayan fiyatlarla sizlerin hizmetinizde. Apart tipi tatil arayanlar için ise 2 kişi 80 Tl gibi fiyatlar hakim. Havuzlu otellerde yarım pansiyon sunulan hizmetin kişi başı bedeli 120 Tl civarlarında. Bu rakamlar haziran ve eylül aylarında dahada uygun olarak sunuluyor. Köy içerisinde her kesimden insan bulunsada nüfus olarak ağırlıklı muhafazakar aileler hakim yapıda. Kadınlar plajına yakın evler arayan tatilciler yiğitler köyünü tercih etmek zorunda.

Yiğitler köyüne ulaşım için tatilcilerin önce Avşa merkez iskelesine inip Avşa minibüs terminalinden her yarım saatte hareket eden minibüsler vasıtası ile gelmesi gerekiyor. Yukarıda saydığımız koylara ulaşım için her 15 dakika içerisinde araç bulmak mümkün.

Avşa Adasına Ne Zaman Gidilir

Merhaba değerli tatilciler, bu makalemizde avşa adasına ilk defa gelecekler için avşa adasına ne zaman gidilir konusunda sizlere detaylı turistik bilgiler vereceğiz.

Avşa adasında sezon hazırlıkları her yılın mayıs ayının sonlarında başlar, okulların kapanacağı tarihe yakın otel, motel, pansiyon ve apart dahilinde restoranlar, barlar ve turistik mekanlar dahilinde her işletme açıktır, dolayısı ile sezon okulların kapanması ile birlikte başlar ama mayıs ayının sonlarından itibaren havaların ve deniz suyununda ısınması ile birlikte adaya gelenler bulunmaktadır. Bu dönemde sakin olması nedeni ile ada bir başka güzeldir. Yüksek sezon temmuz ve ağustos aylarında yaşanır. Bu dönem avşa adasının en hareketli dönemi olduğundan hareketi ve eğlenceyi seven tatilciler çoğunlukla bu dönemi tercih etmektedir.Bu dönem içerisinde otel, motel, pansiyon ve apart fiyatları`ndada artış görülmektedir.

Bir kısım tatilcide eylül ayında tatil yapmayı tercih eder. Bu dönemde avşa adası daha sakin olup çalışan bir çok yerli ve işletme sahibi bu dönemde tatillerini yaparlar. Güzel ve keyifli havaların yaşandığı mayıs ve eylül aylarında fiyatlarda oldukça ekonomiktir.

Avşa Adasının Nüfusu

Marmara bölgesinin en güzide tatil merkezi olan avşa adasının nüfusu ne kadardır eminiz merak ediyorsunuzdur. İşte bu makalemizde bu konuya açıklık getireceğiz.

Avşa adası yerleşim olarak iki kısma ayrılmaktadır. Adanın bilindik adının geldiği Avşa ve adanın doğu sahilinde bulunan yiğitler mahalleleri yaz kış yaşayanların bulunduğu bölgelerdir. Yerleşim olarak avşa mahallesi en büyük kısmını oluşturmaktadır. Kış aylarında adanın toplam nüfusu 2.000 kişi civarlarında iken yaz aylarında bu sayı 130.000`leri bulabilmektedir. Adanın yüksek sezonu sayılan temmuz ayında normal kişi sayısı 80.000 civarlarında iken bayram dönemlerinde 120 130.000`lere ulaşabilmektedir. Haziran ve eylül aylarında bu sayı ise 10.000-20.000 kişi civarlarındadır.

Avşa adası anlık değişimlere göre her anı kalabalık ve yoğun geçen bir yaz sezonuna sahipken kış aylarında içine kapanık oldukça sakin bir dönem yaşamaktadır.

Avşa Adası Gece Hayatı

Herkeze yeniden merhaba derken sizlere bu seferki makalemizde avşa adası gece hayatı hakkında bilgiler vereceğiz.

Avşa adası, dinlencenin, denizi ve kumunun yanı sıra gece hayatı ile oldukça meşhurdur. Türkiye`nin ilk tatil merkezlerinden biri olan adamızın meşhur gece hayatı 1970`lı yıllara kadar dayanır. Ülkemizin en büyük açık hava discolarının adamızda olduğu söylersek bu konuda abartmış olmayız. Adamızın gece hayatı oldukça renklidir. Tabi gece hayatı denince akla ilk barlar sokağı gelir. İskeleden indiğinizde sağ tarafta yer alan bu caddede 4 club bar 2 türki evi bulunmaktadır. Mekanların çoğunun burada olmasından ötürü cadde baya hareketlidir.Alternatif arayanlar için ise canlı müzik şölenlerinin yapıldığı Marpuç Beach ve Gıybet en ideal eğlence yerleri arasında yer almaktadır.Ve tabiî ki adamızın en meşhur, türkiyede en çok bilinen mekanlardan disco tanz, elit eğlence yerlerinden biri olan liatris ve arena disco adamızın gözbebeği tesisleridir. Barlar sokağında gece saat 2:00`ye kadar süren eğlence biter bitmez merkezde yer alan discolar sabahın ilk ışıklarına kadar sizlere hizmet vermektedir.

Alternatif olarak adamızın sahillerinde yer alan nargile evleri, balık restoranlar ve cafeler değişik keyifleri sizlere sunmakta. Özellikle balık restoranlarda roman sanatçıların çaldıkları rman havası ve fasıllar eşliğinde yenilen akşam yemekleri sizleri başka alemlere götürür.

Avşa Adasında Ne Yenir

Avşa adasına tatile gelmek isteyenler acaba adada ne yerim ne içerim, adaya özgü yerel lezzetler varmıdır diye eminiz düşünmüşlerdir. İşte bizde bu arayışta olanlar için avşa adasında ne yenir isimli makalemizi yazma ihtiyacı duyduk.

Avşa adası ada olmasının verdiği ayrıcalık nedeni ile deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu mutfağı ve adaya öz ada karası üzümlerinden imal edilen şarapları ile ünlüdür. Bu güzel adaya tatile geldiğinizde balıkçıların olta ile yakaladığı istavrit, uskumru balıklarını, işkine, dil balığı ve karagöz`ün tadına mutlaka bakmalı. Bu saymış olduğumuz balık çeşitlerini iskelede balıkhanede bulabilirsiniz. Yine mevsiminde ada sularında tutulan lüfer, palamut türü balıkları adanın yerel balık restoranlarında yiyebilirsiniz.

Adamızın güzel koylarında, örneğin çınar, altınkum ve karadut koyu ve plajalrında yeralan kır gazionalarından ise mutlaka adamızın denizinden çıkarılan taze midye`den yapılan midye tava ve dolmasının, karidesin tadına bakmalısınız. Eğer yanında içecek arıyorsanız adamızda yetişen üzümlerden imal edilenmeşhur avşa şarapları tavsiyemizdir.

Avşa Adası Plajları

Değerli tatilcilerimiz ve ziyaretçilerimiz, web sitesi olarak sizlerin merak ettiği bir husus olan avşa adası plajları hakkında detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Marmara takım adalarının en çok kumsalı bulunan avşa adası iş bu sebeb ile diğer adalara nazaran tatil için daha popüler ve daha çok tercih edilir olmuştur. Adanın hemen hemen her bir yanında denize girebileceğiniz kumsallar ve plajlar bulunmaktadır. Avşa merkezinde ise sahil 5 km boyunca boydan boya kumsaldır.Adamıza gelenler otel, motel, apart ve pansiyon türü işletmelerin genelinin bu sahil kesiminde olmasından ötürü genelde burada denize girmeyi tercih etsede denize girilecek plaj bununla sınırlı değildir. Avşa adasının en büyük 2. plajı ise çınar koyudur. 1,5 km`lik bir sahile sahip olan bu plaj adını burada yer alan tarihi çınar ağaçlarından almaktadır. Genelde ailelrin tercih ettiği doğal ortam içerisinde harika bir plajdır. Adamızın en çok tercih edilir kumsal ve plajları ise adanın güney kesiminde yer almaktadır. Bunlar önem sırasına göre Altınkum, Karadut, Tavşanlı ve Çok incir plajlarıdır.Altınkum denizinin sığ olması ve yerel lezzetlerin sunulduğu kır gazinoları ile ünlüdür. Karadut sakin ve huzurlu olmasından çok tercih edilir, tavşanlı ve çok incir ise alternatif arayanların tercih erttiği yerler arasındadır. Tavşanlı ve Karadut arasında ise tesettürlülerin tercih ettiği Kadınlar plajı yine adamızın plajları arasındadır. Tam güney burnunda ise Kumtur plajı gözlerden uzak denize girmek isteyenler için idealdır.

Adamızın hemen hemen her yerinden denize girilebilmektedir.Bunun için adamızın çevresini kesinlikle gezmenizi tavsiye ederiz.