Avşa Adasında Ne Yenir

Avşa adasına tatile gelmek isteyenler acaba adada ne yerim ne içerim, adaya özgü yerel lezzetler varmıdır diye eminiz düşünmüşlerdir. İşte bizde bu arayışta olanlar için avşa adasında ne yenir isimli makalemizi yazma ihtiyacı duyduk.

Avşa adası ada olmasının verdiği ayrıcalık nedeni ile deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu mutfağı ve adaya öz ada karası üzümlerinden imal edilen şarapları ile ünlüdür. Bu güzel adaya tatile geldiğinizde balıkçıların olta ile yakaladığı istavrit, uskumru balıklarını, işkine, dil balığı ve karagöz`ün tadına mutlaka bakmalı. Bu saymış olduğumuz balık çeşitlerini iskelede balıkhanede bulabilirsiniz. Yine mevsiminde ada sularında tutulan lüfer, palamut türü balıkları adanın yerel balık restoranlarında yiyebilirsiniz.

Adamızın güzel koylarında, örneğin çınar, altınkum ve karadut koyu ve plajalrında yeralan kır gazionalarından ise mutlaka adamızın denizinden çıkarılan taze midye`den yapılan midye tava ve dolmasının, karidesin tadına bakmalısınız. Eğer yanında içecek arıyorsanız adamızda yetişen üzümlerden imal edilenmeşhur avşa şarapları tavsiyemizdir.

Avşa Adasında Ne Yenir

Bir önceki yazımız olan Avşa Adası Plajları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.